„Tyrėjų naktis“: eksperimentai atėmė žadą (kauno.diena.lt)

Viena naktis – tūkstantis atradimų. Tuo galėjo įsitikinti rugsėjo 26-ąją dieną įvykusios „Tyrėjų nakties“ dalyviai, kurie turėjo progą iš arčiau susipažinti su mokslininkų darbais ir gyvai stebėti bei net patys dalyvauti atliekamuose eksperimentuose.
Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) Informatikos fakultetas jubiliejinę dešimtą „Tyrėjų naktį“ pasitiko įvairiomis veiklomis: nuo paskaitų su pavyzdžiais ir demonstracijomis mokytojams apie „Lego“ robotų naudojimą švietime iki pasakojimų apie multimedijos privalumus kasdienybėje ir smagių eksperimentų patiems mažiausiesiems.
Viso renginio metu lankytojai turėjo galimybę pamatyti, kaip atrodo dramblio dantų pasta, banano DNR, kaip keičiasi tirpalų spalvos, sužinoti, kodėl dega vanduo, kaip užkurti ugnį be degtukų, kaip atrodo skystas azotas ir stebėti daug kitų įdomių mokslinių eksperimentų.
„Tyrėjų naktyje“ apsilankiusi moksleivė Judita stebėjosi, kad mokslinius dalykus galima taip lengvai paaiškinti. „Manau, kad ir mokykloje galėtų būtų daugiau tokių eksperimentų ir pavyzdžių, kurie padeda suprasti ar netgi atrasti naujus mokslo dalykus. Mane labiausiai nustebino, kad ir bananas turi DNR“,  – pasakojo kaunietė.
VDU mokslininkai renginio dalyvius kvietė įsitikinti, kad matematika nėra tik nuobodi teorija – ji gali būti ir kasdien naudojamas įrankis, paaiškinantis tai, kas vyksta pasaulyje. Susirinkusiems dalyviams tai buvo įrodyta.
„Nesitikėjau, kad matematika – tai ne tik teorijos, be kurių negalima išspręsti uždavinių. Šis mokslas daug platesnis ir įdomesnis. Įsitikinau, kad matematika gali pagerinti mūsų kasdienybę ar bent jau paversti ją įdomesne“, – atradimu džiaugėsi Nojus.
Didelio dalyvių susidomėjimo sulaukė paskaita-diskusija „Kaip elgiasi mūsų politikai – ar jie dirba mums, ar pamiršta visus pažadus, ir kaip mes galime patikrinti, kaip jie elgiasi?“. Šiame pranešime buvo pristatytas įrankis, kuris leidžia vizualiai pamatyti, kaip elgiasi tautos atstovas Seime. Pasak kūrėjų, pasitelkus šį įrankį galima „kontroliuoti“ ne tik politikus.
„Tyrėjų naktis“ kasmet nudžiugina tiek pačius mažiausiuosius, tiek jų tėvelius. Gintaras ir mokyklos dar nelankantys jo sūnūs Kasparas ir Jokūbas jau trečius metus nepraleidžia galimybės žaismingai susipažinti su mokslu.
„Mūsų šeimai patinka, kad kiekvienais metais sužinai ką nors nauja ar pamatai, kaip savaime suprantami dalykai atliekami visai kitaip, sužinai, kad, pavyzdžiui, azotas naudojamas ir automobilių padangoms užpildyti“, – pasakojo vyriškis.
Gintarui labiausiai patiko pasakojimas ir prezentacija apie projektą „Human Brain“, kuriame buvo atskleista ir parodyta, kaip netolimoje ateityje galėsime ne tik mintimis perjunginėti TV kanalus, bet ir skaityti mintis ar emocijas.
„Tyrėjų naktis“ paskutinį rugsėjo penktadienį vyksta daugiau nei 30 Europos šalių. Šiemet pažinti mokslo rezultatus kvietė daugiau nei 300 Senojo žemyno miestų. Kiekvienas norintis renginio metu galėjo įsitikinti, kad viskas mūsų kasdieniniame gyvenime prasideda būtent ten, kur dirba mokslininkai.

Kauno diena

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *