Lietuvos gamtos fondas kviečia iš arti pažvelgti į „žydintį“ vandenį

Rugsėjo 26 d. „Tyrėjų nakties“ metu Lietuvos gamtos fondas kviečia iš arti susipažinti su pražūtingus procesus vandens ekosistemose sukeliančiu vandens „žydėjimu“. 

„19 val. lauksime visų Užupyje prie Kūdrų parko (Vilnius), kur specialia įranga iš vandens telkinių imsime mėginius ir žvelgsime į juos per mikroskopą. Rudenį, pašalnojus, vandens telkiniuose galima aptikti ypatingų dumblių, nebūdingų kitu metų laiku. Taigi, iš arti pažvelgsime į vandens mėginius, šią ir praėjusią vasarą paimtus iš Baltijos jūros, Kuršių marių ir kitų vandens telkinių visoje Lietuvoje. Diskutuosime apie eutrofikaciją – vieną didžiausių grėsmių gyvybei Baltijos jūroje”, – pasakoja Julija Petrošiūtė, Lietuvos gamtos fondo komunikacijos specialistė. 

Atkeliavusieji prie Kūdrų parko Vilniuje galės savo akimis pamatyti, kokie dumbliai sukelia vandens „žydėjimą“, sužinos, kas slapčiomis maitina dumblius ir kaip šie akimi vos įžiūrimi vandens organizmai išvešėję sukelia grėsmę gyvybei Baltijos jūroje bei kitose vandens ekosistemose.

O taip pat organizatoriai žada patarimų, kaip kiekvienas mūsų galime pažaboti dumblių vešėjimą ir sumažinti eutrofikacijos grėsmę.

Dumbliai – tai vienaląsčiai ar daugialąsčiai vandens organizmai, ekosistemai reikšmingi tuo, kad kone vieninteliai visai vandens ekosistemai fotosintezės būdu gamina deguonį. Vienos pagrindinių maistinių medžiagų dumbliams yra fosforas ir azotas, tačiau, kai į vandens telkinius patenka pernelyg daug šių medžiagų, dumbliai smarkiai išveši, sukeldami vadinamąjį vandens „žydėjimą”. Vandenyje atsiradus gausiam dumblių kiekiui, juos ima sparčiai ardyti bakterijos, sunaudodamos didelę dalį vandenyje esančio deguonies. Dėl to dugne ima trūkti deguonies, todėl miršta žuvys ir kiti vandens organizmai.  Tokios zonos be gyvybės vadinamos „mirties zonomis“, Baltijos jūroje jos užima plotą, lygų beveik dviems Danijoms – apie 20 proc. viso jūros ploto, Pasaulio gamtos fondo Lenkijoje (WWF Polska) duomenimis.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *