Gyvenate socialiniame tinkle Facebook? Būkite atsargūs!

Tikriausiai visiems ne kartą teko girdėti posakį, kad internetas sienų neturi. Apie tai, kad interneto, o ypatingai socialinių tinklų, užvaldančių vis didesnę dalį mūsų gyvenimo, suteikiamas begalinis laisvės pojūtis yra kiek apgaulingas, vis dažniau kalbama tiek viešojoje erdvėje, tiek institucijose, kurios rūpinasi asmens bei asmens duomenų saugumu.  

Šių metų „Tyrėjų naktyje“ kalbėtis apie Facebook malonumus ir grėsmes neįprastai ir nepaviršutiniškai kviečia Kazimiero Simonavičiaus universiteto Teisės fakulteto prodekanė Jolita Malinauskaitė ir dėstytojas Aivaras Daukantas. Visi, pasikalbėti apie socialinius tinklus atkeliavę į Vilniuje esantį knygyną Mint Vinetu bus kviečiami ne tik padiskutuoti, bet ir turės išskirtinę galimybę padedant Forumo teatro savanoriams ir moderuojant teisės ekspertams, patys spręsti Facebook bendruomenės arba, kitaip tariant, eksperimentinės bendruomenės situacijas.  

„Socialiniame tinkle „Facebook“ susipažįstame, įsimylime, susituokiame, išsiskiriame, randame naują darbą, leidžiame vakarus ir savaitgalius bei manome, kad visavertiškai gyvename bendruomenėje. Daugelis net nepastebime, kad į viešąją erdvę sukeliame daug informacijos apie savo privatų gyvenimą ir nesusimąstome apie kylančias grėsmes“, – sako K. Simonavičiaus universiteto teisės fakulteto lektorius Aivaras Daukantas.

Anot jo, dauguma žmonių susikūrę anketą dažnai galvoja, kad nustatymuose pasirinkę „rodyti tik draugams“, yra apsaugoti nuo asmeninės informacijos plitimo nepažįstamiems asmenims. 

„Tačiau „Facebook“ yra keliolika nustatymų parinkčių, kurias visas nustačius mūsų informacija taps nepasiekiama kitiems, ir žinoma, tas parinktis gana sudėtinga išmanyti. Labiau įgudę „Facebook“ vartotojai žino, kad pasirinkus, pavyzdžiui, ne lietuvių, o anglų kalbą, galima matyti net ir tas draugų ir jų draugų nuotraukas, skelbimus („postus“) ir kitą informaciją, net jeigu minėti asmenys nustatymuose yra pažymėję informaciją slėpti”, – įspėja A. Daukantas. 

Pasak teisės eksperto, labai atsargiai socialiniuose tinkluose reikėtų žiūrėti ir į nuolatinį savo nuotraukų talpinimą realiu laiku. Pasak eksperto, „Facebook“ taikoma automatinė vietos nustatymo funkcija – gana pavojinga, juk įdėjus nuotrauką, kiti asmenys gali matyti, kad, nors gyvenate Kaune, nuotrauką įkėlėte Palangoje, vadinasi, esate išvykę ir namai likę tušti. Dažnas asmuo pildydamas anketą užpildo savo svarbiausius asmens duomenis – vardą, pavardę, gimimo datą, adresą, išsilavinimą, darbovietę. „Turint šią informaciją iš karto tampa lengviau vykdyti ekonominius nusikaltimus, viliojant pinigus iš giminaičių, apsimetant vaiko giminaičiu mokykloje ir kitais panašiais atvejais”, – pasakoja Aivaras Daukantas ir primena, kad šiame informacijos amžiuje kiekvienas turėtume žinoti vieną iš svarbiausių savo teisių – teisę į privatumą. 

Tačiau ar visada šia teise pasinaudojame? Kiekvienas į šį klausimą turime turėti savo atsakymą, nes privatumo, kaip ir oro, pasigendame tik tuomet, kai jo pradeda trūkti.

***

Kasdienybės ir kasnaktybės Facebook‘e | Interaktyvi veikla

18:00 – 19:15 val. | „Mint Vinetu“ knygynas, Šv. Ignoto g. 16/10, Vilnius

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *