Jau dešimtą kartą – atradimų naktis, kurios negalima praleisti

2005-taisiais Lietuvoje, kaip ir daugelyje kitų Europos miestų, rugsėjo pabaigoje pirmą kartą surengta Tyrėjų naktis turėjo tikslą suartinti mokslininkus ir visuomenę, atverti mokslo centrų ir laboratorijų duris ir leisti pasižvalgyti, kur ir kaip gimsta atradimai ir išradimai, vėliau tampantys mūsų visų kasdienybės dalimi pačiais įvairiausiais pavidalais. Artėjant dešimtajai Tyrėjų nakčiai Lietuvoje, jos rengėjai džiaugiasi, kad ji tapo žinoma daugiau nei pusei milijono Lietuvos gyventojų, o pažinti mokslo ir mokslininkų kiekvieno rugsėjo pabaigoje susirenkama šeimomis. 

Šių metų rugsėjo 26-ąją vyksianti Tyrėjų naktis pasiūlys daugiau nei 250 nemokamų renginių, leisiančių pažinti labai skirtingas ir įvairias mokslo sritis, žavės smagiais eksperimentais, kvies į paskaitas, diskusijas, simuliacijas, ekskursijas ir susitikimus su žinomais mokslininkais tiek mokslo centruose, tiek prie kavos puodelio.

Apie Tyrėjų nakties istoriją bei tai, kokie renginiai užmigti neleis šiemet kalbame su renginį organizuojančio Baltijos pažangių technologijų instituto direktoriumi dr. Tomu Žalandausku.

Pirmą kartą Tyrėjų naktis prieš dešimtmetį įvyko ir Lietuvoje. Kas pasikeitė per šiuos dešimt metų?

Nuo pirmųjų renginių Tyrėjų naktis išaugo ir kokybe, ir kiekybe. Šiemet kviečiame į rekordiškai daug renginių daugelyje Lietuvos miestų. Mes ne tik atvėrėme aukštųjų mokyklų auditorijas ir laboratorijas ar mokslo institutus, bet ir išvedėme mokslininkus iš universitetų į viešas erdves, kad kuo daugiau renginių vyktų būtent jose.

Augant renginiui norėjosi vis kokybiškesnių veiklų, vis labiau įtraukiančių eksperimentų, interaktyvių paskaitų, kurios padėtų griauti mitus apie mokslininkus ir rodyti tai, kuo įdomus yra mokslo pasaulis.

Kokius mitus pavyko sugriauti?

Didžiausias pasiekimas – tai, kad mokslo rezultatais domisi vis daugiau žmonių. Džiugina tai, kad Tyrėjų nakties renginiuose lankosi vis daugiau pačių mažiausių, o ir patys renginiai tapo labiau orientuoti į tai, kad juose būtų galima gyvai prisiliesti prie mokslo ir jo atradimų, betarpiškai pabendrauti su mokslininkais ir neformalioje erdvėje. Dėl mitų – jau ne pirmus metus bandydami plačiau atverti privačių tyrimų centrų duris norime parodyti, kad moksliniai tyrimai vykdomi ir mokslininkai dirba ne tik universitetuose ar tyrimų institutuose, bet ir įmonėse kur daugelis taikomųjų tyrimų neša tiesioginę naudą tiek pačioms įmonėms, tiek visai Lietuvai. 

Renginį jau drąsiai galima vadinti tradiciniu, kur slypi jo sėkmės formulė? 

Formulė labai paprasta – Tyrėjų naktis kasmet nutrina ribas tarp visuomenės ir mokslininkų bei įrodo, kad pažintis su mokslo atradimais leidžia kitaip pažvelgti į dalykus, kurie mūsų kasdienėje aplinkoje yra įprasti. Tyrėjai taip pat tapo atviresni – jie vis labiau nori pasidalinti savo žiniomis, patirtimi ir parodyti, kad tyrėjo darbas – labai įdomus ir yra naudingas kiekvienam iš mūsų. Dar daugiau – toks renginys atskleidžia, kad kartais kasdien naudojami daiktai yra ilgų mokslo bandymų rezultatas, nors apie tai niekada nepagalvojame.

Renginių skaičius šiemet perkopė 250, paprastai juose vos per vieną dieną apsilanko daugiau kaip dešimt tūkstančių dalyvių. Ar tai jau riba, ar susidomėjimas vis dar auga? 

Išties, poreikis tokiems renginiams tik auga, nes žmonės ieško galimybių kuo įdomiau ir tikslingiau praleisti laisvalaikį. Kartu su didėjančiu susidomėjimu auga ir mūsų partnerių skaičius, nes kasmet norime atrasti naujų, įdomių formų, kurios pažinti mokslą leistų smagiai ir turiningai. Už šiųmetį renginį esame ypač dėkingi ilgamečiams projekto partneriams ir rėmėjams, prisidėjusiems prie šios puikios tradicijos po to, kai Europos Komisija neskyrė lėšų Lietuvoje organizuojamai Tyrėjų nakčiai

Džiugu, kad šiemet savo erdves nori atverti ir privačios įmonės, kurios dirba mokslo tyrimų srityje.

Tarp gausybės renginių nesunku pasimesti. Į ką labiausiai orientuoti Tyrėjų nakties renginiai?

Į visus, išimčių nėra. Čia laukiami ir patys mažiausi smalsuoliai ir senjorai, turintys daug gyvenimiškos patirties. Čia įdomių renginių atras ir mokiniai, ir studentai, ir šeimos. Nors kalbėti kiekvienam suprantama kalba – mokslininkui neretai yra iššūkis, tačiau su Tyrėjų naktimi per dešimtmetį mokslininkai tapo daug atviresni. Be to, daugelis mokslininkų mokslą pristatys kitaip – nakties dalyvių laukia galybė demonstracijų, eksperimentų, pasirodymų. Būtent tokie renginiai sulaukia ypač daug susidomėjimo.

Pastebėjome, kad Tyrėjų naktis pastaraisiais metais ypač traukia dalyvauti pačius jauniausius mokslo entuziastus – vaikus ir paauglius. Juos lydėję tėvai ypač pasigenda tokio pobūdžio renginių, o patys vaikai itin entuziastingai ir drąsiai imasi bandyti mokslo atradimus. Svarbiausia, kad į tokius renginius atkeliavę vaikai pradeda domėtis mokslu. Taigi, kartais juokaujame, kad iš kasmet dalyvaujančių smalsuolių išaugs graži naujų išradėjų ir tyrėjų karta.

Ir visi Tyrėjų nakties renginiai nemokami? 

Visi be išimties. Ar norėtumėte pasižvalgyti į žvaigždes, ar nuspręstumėte vakarą praleisti Tyrėjų nakties kino teatre, ar klonuotumėte augalus. Tai mūsų pagrindinė sąlyga, keliama visiems partneriams. 

Suprantame ir tai, kad į nemokamus renginius neretai žiūrima labai specifiškai, tačiau mūsų auditorija labai motyvuota – tai mokslo entuziastai, besidomintys gana konkrečiais dalykais arba šeimos, norinčios kartu patirti atradimo džiaugsmus ir aplankyti kuo daugiau renginių.

Koks būtų Jūsų renginių dešimtukas Tyrėjų naktyje

Nuoširdžiai galiu pasakyti, kad dešimtuko išskirti negalėčiau, nes renginių, kuriuos norėčiau aplankyti – gerokai daugiau. Tačiau neabejoju, kad kiekvienas, ketinantis apsilankyti Tyrėjų naktyje savąjį dešimtuką šiemet susidėlios labai lengvai, nes rinktis tikrai yra iš ko. 

Noriu atkreipti dėmesį į tai, kad šiais metais Tyrėjų naktis bus gerokai ilgesnė – ją pratęs tikriems naktinėtojams skirta programa kultūros bare „Kablys“: čia lauks ne tik gyva muzika, pašnekesiai su mokslininkais, stalo žaidimų čempionatas ir lazerių šou, bet ir gera intelektualių pramogų dozė išrankiesiems – Tyrėjų nakties protmūšis su Pauliumi Ambrazevičiumi ir nepaprasta kino filmų apie mokslą ir mokslininkus programa. 

O kol naktis artėja – kviečiu domėtis programa, dalyvauti konkursuose ir laimėti smagių prizų mūsų tinklapyje ir facebook profilyje (www.tyrėjųnaktis.lt, www.facebook.com/tyrejunaktis). Renginių išties daug – todėl kviečiu pasidomėti iš anksto. 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *