Moksliukė ar fyfa? Kokius socialinius stereotipus išduoda mūsų tartis?

Lietuvių kalbos instituto ir Vilniaus universiteto docentė Loreta Vaicekauskienė Tyrėjų naktyje kviečia pasmalsauti, o vėliau ir patyrinėti, kokius socialinius stereotipus išduoda mūsų tartis. 

Paskaitoje „Moksliukė ar fyfa? Kokius socialinius stereotipus išduoda mūsų tartis“ bus pasakojama apie mokslinius kalbos eksperimentus, parodančius, kaip nepažįstant ir nematant kalbėtojo, vien iš jo kalbos įrašo nusprendžiama, koks tai žmogus. 

„Ausis pagauna net pačių smulkiausių kalbos vienetų – garsų – skirtumus. Kai kurie iš jų yra individualūs ir kalbėtojo vertinimui neturi didelės įtakos, bet yra ir tokių, kurie siejami su ryškiais socialiniais stereotipais“, – pasakoja doc. dr. Loreta Vaicekauskienė. Anot jos, būtent tokie garsai lemia, kad vienas kalbėtojas bus vertinamas kaip protingas ir rimtas, gerą darbą turintis žmogus, o kitas – kaip lengvabūdis ir tinkamas pramogų verslui. 

Diskusijos dalyviai galės patys sudalyvauti kalbos eksperimente ir sužinos, kokie lietuvių kalbos balsių ir priebalsių variantai gali būti labiausiai socialiai reikšmingi. 

Paskaita-diskusija „Moksliukė ar fyfa? Kokius socialinius stereotipus išduoda mūsų tartis?“ su doc. dr. Loreta Vaicekauskiene vyks rugsėjo 26 dieną 19.00 – 20.00 val. kavinėje Coffee Inn (Vokiečių g. 18, Vilnius). 

 

Visą informaciją apie daugiau nei 250 nemokamų renginių, kuriuos siūlo dešimtoji Tyrėjų naktis rasite internete, adresu www.tyrėjųnaktis.lt/renginiai

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *