„Tyrėjų naktis“ kviečia vilniečius susipažindinti su branduoline energetika

Šiemet jau aštuntą kartą vykstanti „Tyrėjų naktis“, be gausybės renginių įvairiuose Lietuvos miestuose, siūlo pasidomėti branduoline energetika ir regioniniu Visagino atominės elektrinės (VAE) projektu. Rugsėjo 28 d., penktadienį, sostinės Rotušės aikštėje iškils VAE Infocentro palapinė, kuri nuo šių metų birželio jau aplankė daugiau nei dvidešimt Lietuvos miestų ir miestelių.

Vilniaus centre – atominis reaktorius

Strateginis VAE investuotojas Japonijos korporacija „Hitachi“ į Lietuvą atgabeno sumažintą ABWR (ang. Advanced Boiled Water Reactor) reaktoriaus modelį, kuris yra identiška būsimojo Visagino AE reaktoriaus kopija. Reaktoriaus modelis – interaktyvus, todėl VAE Infocentro lankytojai galės savo akimis pamatyti, kaip iš branduolinės reakcijos gaunama elektra, kaip veikia reaktoriaus įrenginiai.

Tai ne pirmas ABWR reaktoriaus modelio apsilankymas Lietuvoje – metų pradžioje panašus modelis buvo demonstruotas šalies aukštosiose mokyklose ir Lietuvos energetikos ir technikos muziejuje.

Pasak bendrovės „Visagino atominė elektrinė“ generalinio direktoriaus Rimanto Vaitkaus, „Hitachi“ siūlomas ABWR reaktorius yra viena moderniausių ir saugiausių šiuo metu pasaulyje veikiančių branduolinių technologijų. „Tyrėjų nakties“ lankytojai galės pamatyti, kaip atrodys reaktoriaus korpusas, turbina – generatorius, galybė įvairių saugos įrenginių.

Daugiau apie „Hitachi“ reaktorių, regioninį VAE projektą bei atominės energetikos perspektyvas  papasakos VAE Infocentro desantas – „Visagino atominės elektrinės“, Jaunųjų energetiko klubo specialistai.

Mitų griovėjai

VAE Infocentras – tai jungtinė „Visagino atominės elektrinės“, Kauno technologijos universiteto, Vilniaus universiteto, Jaunųjų energetikų klubo iniciatyva, skirta gyventojus objektyviai informuoti apie branduolinę energetiką ir VAE projektą.

„Visagino atominė elektrinė“ vadovo R. Vaitkaus teigimu, viešojoje erdvėje tenka išgirsti įvairių nuomonių apie VAE projektą, deja, dažnai remiamasi netikslia ar net klaidinga informacija arba emociniais vertinimais.  VAE Infocentre į lankytojų klausimus atsakys branduolinės energetikos žinovai, kurių žinių stoka tikrai neapkaltinsi – tai teorinių ir praktinių žinių turintys energetikos specialistai, branduolinę energetiką studijuojantis jaunimas.

„Tyrėjų nakties“ lankytojai galės pamatyti Lietuvos energetikos maketą – žemėlapį, kuriame pavaizduoti sumažinti pagrindiniai esami ir būsimi Lietuvos elektros sistemos objektai, pagrindinės elektros linijos.

Palapinėje lankytojai galės susipažinti su plakatais, kuriuose vaizdžiai ir nemoksliškai pavaizduoti pagrindiniai branduolinės energetikos procesai. Lankytojai bus kviečiami spręsti su energetika susijusius kryžiažodžius, o teisingai išsprendusieji – paskatinti prizais. VAE Infocentro palapinėje ekrane bus rodomas pažintinis filmas apie „Hitachi“ atominės elektrinės statybą. VAE Infocentras sostinės Rotušės aikštėje veiks 17 – 22 val.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *