Ar žinojai, kad Didžiosios kinų sienos buvo dvi?

Apie Didžiąją kinų sieną girdėję yra visi. Didžioji kinų siena  –  istoriniai gynybiniai įrengimai Kinijos šiaurėje ir šiaurės vakaruose, kurie turėjo saugoti Kinijos imperiją nuo klajoklių antpuolių iš šiaurės.

Sienos statybos darbai buvo baigti apie 204 m. pr. m. e. Ji buvo pastatyta iš akmenų, žemės ir molio, o didžioji kinų siena rytuose buvo apmūrytos plytomis.

Metams bėgant, Kinų imperijos centras persikėlė į pietus, o mongolai, nuolat puolę imperiją, sieną smarkiai apgadino. Neprižiūrima ir puolama siena nugriuvo.

Ming dinastija (1368–1644 m.) vėl užsiėmė sienos statyba, siekdama sustabdyti klajoklių tautas. Siena buvo patobulinta ir išplėsta, pakeičiant senus molio ir žemės pylimus mūrine siena. Šiuo laikotarpiu siena buvo pastatyta tokio ilgio ir tokios formos, kokią mes ją žinome šiandien. 1987 metais UNESCO paskelbė Kinijos sieną pasaulio kultūros paveldu.

Iš senosios kinų sienos liko nedaug – iki šių dienų išliko tik pora restauruotų kilometrų. Didžioji dalis pirmosios Didžiosios kinų sienos pavirto griuvėsiais arba visai sugriuvo.

Kodėl pirmoji Didžioji kinų siena sugriuvo, o antroji tebestovi iki šiol? Tai galėsite sužinoti ir net pamatyti rugsėjo 23 d. „Tyrėjų naktyje“. VGTU doc. Dr. Ramunė Žurauskienė parodys skirtumą tarp pirmoje sienoje naudojamų statybinių medžiagų: džiovinto molio ir antroje sienoje naudojamų medžiagų – keramikos.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *