Tyrėjų nakties paskaitos Lietuvos energetikos institute – nuo gamtos pažinimo iki mokslo filosofijos

A. Gaidamavičiaus paskaita „Pėdsekystė – būdas mokyti(s) gamtinio raštingumo“ padės suprasti, kaip iš gamtoje randamų gyvūnų pėdsakų susidaryti vaizdą apie jų gyvenimą. „Gamtoje randami gyvūnų pėdsakai tėra tik pavienės raidės. Iš jų sudėlioti žodžius, sakinius, gyvą pasakojimą – daug patirties ir žinių reikalaujantis užsiėmimas“, – teigia paskaitos autorius.

Kiekvienas bent kartą gyvenime esame pagalvoję, kad ir mes galime atsidurti žemės drebėjimo epicentre ar teroristų užgrobtame lėktuve. Paskaitoje „Ekstremalių įvykių rizika – didelė ar maža?“ R. Alzbutas papasakos, kaip vertinama žmogaus ar gamtos stichijos sukeltų ekstremalių įvykių (taip pat ir tokių kaip neseniai praūžusi vėtra) rizika. Paskaitoje bus galima sužinoti, kokių įvykių rizika didesnė ir kaip ją sumažinti.

V. Petrikaitės paskaita „Naujų vaistų kūrimas: nuo idėjos iki vaistinės“ pristatys visą vaisto atsiradimo kelią. „Naujos molekulės pavertimas vaistu reikalauja daug pastangų: būtina atlikti įvairius jo kokybės, veiksmingumo ir saugumo tyrimus. Šie tyrimai tęsiasi net ir po to, kai vaistas ateina į rinką, žmonės jį vartoja“, – pasakoja mokslininkė.

Lietuvai deklaruojant ketinimus statyti naują atominę elektrinę netyla diskusijos dėl šios energetikos rūšies saugumo ir reikalingumo mūsų šaliai. D. Laurinavičius paskaitoje „Atomas mūsų draugas ar priešas“ ne tik pristatys branduolinę energetiką, bet ir atsakys į aktualiausius su ja susijusius klausimus.

Daugelis reklamų yra užtvirtinamos teiginiu „moksliškai įrodyta“. Mokslas laikomas autoritetu, įrodančiu, kad vienas ar kitas produktas tikrai yra geras, o argumentas – teisingas. Tuo tarpu patys mokslininkai vis dar nesutaria, kas yra tas mokslas, kur yra riba tarp „tikrojo mokslo“ ir pseudomokslo arba „šarlatanų mokslo“. M. Povilaitis paskaitoje-diskusijoje „Mokslas ir pseudomokslas“ apžvelgs galimus kriterijus, pagal kuriuos nustatoma ši riba.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *