Ar mušamas vaikas – tik bejėgė tėvų agresijos auka?

Žiniasklaidoje beveik kasdien pasirodo informacija apie nuo smurto nukentėjusius vaikus. Amerikos psichologų asociacija atliko tyrimus ir paaiškėjo, kad fizinės bausmės paveikia net 11 žmogaus psichinės sveikatos rodiklių. Mušami vaikai tampa paklusnesni, tačiau vystosi agresija, prastėja santykiai tiek su tėvais, tiek su bendraamžiais ir dažnai pasekmės yra jaučiamos netgi sulaukus daugiau negu 30 metų. Tačiau mokslininkų pasaulyje vis populiaresnės tampa teorijos apie tai, kad negalima visos kaltės užkrauti ant tėvų pečių  – kartais juos išprovokuoja nepaklusnūs vaikai ir problema turi būti sprendžiama kalbantis su abiem pusėmis, o ne vien tėvais, kaip buvo daroma anksčiau.

Psichologijos mokslų daktarė Vilniaus universiteto Filosofijos fakulteto dėstytoja, mokslininkė Vilmantė Pakalniškienė teigia, kad anksčiau vyravusi teorija tarsi suversdavo visą kaltę tėvams. „Buvo manoma, kad jei tėvai nesutaria su vaiku, pykstasi su juo ar net lengvai pliaukšteli, tai yra jų problema, tačiau niekada nebuvo kalbama apie vaiką. Kiekvienas vaikas jau gimdamas atsineša savo unikalų charakterį; vieni būna ramesni, o kitų elgesys perpildo tėvų kantrybės taurę. Kaip tuomet turėtų reaguoti tėvai? Naujosios psichologijos teorijos būtent ir skatina ieškoti problemos sprendimo būdų, tėvus atviriau bendrauti su vaikus ir išmokti kitaip reaguoti“ – apie psichologijos mokslo kryptį pasakojo mokslininkė V. Pakalniškienė.

 

Pasak V. Pakalniškienės, nebūna, kad vaikas yra pasyvus dalyvis, o tėvai aktyvūs. Vykstant konfliktui, dažniausiai yra kaltos abi pusės, todėl psichologai šiuo metu pradeda taikyti naują kryptį ir dirbti su abiem pusėmis, nes vienų reakcija priklauso nuo kitų.

 

„Pirmiausia psichologai atskirai kalbasi su tėvais, tada su vaikais ir galiausiai kartu su abiem pusėm. Taip yra mokomasi naujo elgesio, modeliuojamos situacijos ir prognozuojamos galimos reakcijos. Tik abipusis bendradarbiavimas gali duoti teigiamų rezultatų. Psichologijos mokslas dar tik pradeda eiti nauju vaiko auklėjimo problemų sprendimo keliu, juk labai sunku griauti įsišaknijusius blogo tėvo ir gero vaiko stereotipus. Abi pusės gali elgtis tiek gerai, tiek blogai“ – teigė psichologijos mokslų daktarė V. Pakalniškienė.

 

Nauja psichologijos teorija jokiu būdu nepateisina vaiko mušimo, tačiau teigia, kad tėvai tiesiog nemoka kitaip reaguoti į vaikų nepaklusnumą. Siekiama, kad tiek tėvai, tiek vaikai išmoktų kitaip priimti susiklosčiusią situaciją ir surastų tarpusavio supratimą.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *