Mokslo ir meno kolektyvas Tyrėjų naktyje kvies pažinti sumaniąją tekstilę

Šių metų Tyrėjų naktyje „Mokslo ir meno“ kolektyvas kviečia susipažinti su išmaniąja tekstile ir su nauju požiūriu pažvelgti į savo aplinkoje esančius daiktus bei prietaisus – per mokslo ir meno prizmę. 

„Ar kada nors esate vilkėję rūbus, kurie keistų spalvą lyjant lietui ar jums supykus?“, – klausia sumaniosios tekstilės dirbtuvių, kurios vyks rugsėjo 26 dieną Nacionalinėje dailės galerijoje, organizatoriai. „Tokių smagių ir netikėtų savybių daiktai įgauna sujungus sparčiai besivystančias technologijas bei rūbų kūrėjų vaizduotę. Būtent su jomis bei sumaniosios tekstilės panaudojimu kviesime susipažinti Tyrėjų nakties metu vyksiančioje paskaitoje ir kūrybinėse dirbtuvėse“, – pasakoja dizainerė Viktorija Sokolovskaja.

Sumaniosios tekstilės dirbtuvių metu visi dalyviai turės galimybę susipažinti su dvejomis sumaniosios tekstilės kryptimis: audinių marginimu termochrominiais dažais, kurie reaguoja į kintančią aplinkos temperatūrą, bei šviečiančiąja tekstile. Dirbtuvių metu dalyviai ne tik sužinos, kaip sujungti paprasčiausią elektros grandinę tekstiliniuose audiniuose, bet ir patys pamėgins tai padaryti. 

Pasak Viktorijos Sokolovskojos, meniškumą tekstilėje paprasčiau pastebėti nei mokslą, nes pastarasis tekstilėje atsispindi subtiliai ir tam, kad jį atrastume, reikia gilesnių žinių. „Tam tikros pluošto savybės kaip antiseptiškumas, atsparumas glamžymui ar nepralaidumas vandeniui yra suteikiamos laboratorijoje. Sumanioji tekstilė labai aiškiai apibrėžia ir išreiškia šių dviejų krypčių jungtį. Šviečiantys, į dėvinčiojo emocijas reaguojantys rūbai ar savaime „gyjantys“ (angl. self-healing) pluoštai primena fantastinius filmus, tačiau didelė jų dalis yra taikoma gaminant specializuotą apragą“, – pasakoja dizainerė.  

Anot jos, vieni įdomiausių sumaniosios tekstilės pavyzdžių – pluoštas su lotoso efektu, kuris skystį iškart surenka į vientisą lašą, nes paprastai skysčiai susidūrę su paviršiais ištykšta. „Žmonių susidomėjimo sulaukė ir skėtis su vidinėje dalyje įtaisytu skaitmeniniu LED paviršiumi, kuriame galima matyti savo geografinę padėtį“, – apie netikėtus sprendimus pasakoja Viktorija Sokolovskaja ir atkreipia dėmesį į pasaulinio garso kūrybines studijas, kuriose gimsta nemaža dalis tokių stebinančių sprendimų. „Štai kūrybinėje studijoje „XO Studio“ dizainerė Nancy Tilbury kuria ne tik šviečiančias tekstilės sistemas, bet ir sprendžia klausimus, kaip atrodys ateities rūbai, vienas iš jos projektų – „skaitmeninė oda“ (angl. Digital skin). Negalima nepaminėti ir garsaus pasaulyje dizainerio, dirbančio su sumaniąja e-tekstile Hussein Chalayan, kuris kūrybinėse kolekcijose žavi žiūrovus savaime judančiais, susilankstančiais, atsisegančiais audiniais“, – mintimis dalijasi dizainerė Viktorija ir pabrėžia, kad jau dabar sujungianti įvairių sričių, tokių kaip medžiagų inžinerija, biologija, fizika, elektronika, programavimas, žinias ir taip suteikianti platesnių galimybių kūrėjams, sumanioji tekstilė ateityje dar labiau tobulės ir bus taikoma dar plačiau, ypač medicinos srityje. 

 

Sumaniosios tekstilės dirbtuvės – vienas iš tarpdisciplininių projektų, kuriuos rengia „Mokslo ir meno“ kolektyvas. Jų metu siekiama suburti skirtingų sričių atstovus bei skatinti interaktyvų bendravimą ir dalijimąsi patirtimi. Visų, susidomėjusių sumaniosios tekstilės pritaikymo galimybėmis, laukiame rugsėjo 26 d., Nacionalinėje dailės galerijoje nuo 16 val. Norintieji dalyvauti dirbtuvėse kviečiami iš anksto registruotis el. paštu info@mokslasirmenas.lt 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *